Alternatívne liečenie

Nedávno mi telefonovala jedna pani:"Robíte terapeutické masáže?" 

 

Predstava, že terapeutická masáž je "iná masáž" ako ostatné masáže, že je lepšia... Hlúposť.

Rovnako pristup: ja robím terapeutické masáže a "oni" (ostatní maséri) nie, je blud. Zavádzanie slovom!

 

Hlavná ingrediencia (liečivá - terapeutická) každej masáže je človek - masírovaný jedinec.

Najúčinnejší liek je prírodná liečivá sila, ktorá je vo vnútri každého z nás. (Hippokrates)

Masér pôsobí len ako "tlmočník" medzi telom a dušou, stáva sa počas masáže akýmsi "mierotvorcom" medzi dvomi rozhádanými elementami. Snaží sa svojou činnosťou odštartovať vzájomný vnútorný samoozdravný proces organizmu masírovaného, ktorý ich posunie k lepšiemu životu vo väčšej spoločnej harmónií.

Skúsený masér (terapeut = liečiteľ = mediciman :-) vie pomôcť správnou kombináciou svojích nadobudnutých zručností a vedomostí resp. výberom vhodnej kombinácie hmatov a ich sledu k zníženiu subjektívnych obtiaži zákazníka a tým k zlepšeniu jeho zdravotného komfortu.

 

Ergo KAŽDÁ masáž je teda svojím spôsobom terapeutická / liečivá a spúšťa organizmu človeka vlastné (od prírody dané - vrodené) mechanizmy. 

Takže vlasnte každý masér robí terapeutické masáže, lebo je taká defacto každá masáž (ešte aj laická!)!

 Miera dosiahnutej ozdravnej úrovne je vždy na dlhšiu debatu, hodnotiť nakoľko je či bola masáž prospešná je veľmi subjektívne. Myslim, že to by mali zhodnotiť klienti resp. trh.

 

Terapia = Liečenie (resp. spôsob liečby)       Alternatíva = Možnosť   

 

Možnosťou (alternatívou) liečby je myslené, že k zlepšeniu zdravia sa dopracujeme iným spôsobom - inou možnosťou ako klasickou medicínou resp. hneď bežať za nejakým Mudr.lantom.

Alternatívnych riešení na nejaký daný subjektívny problém  je vždy viac ako jedno.

Napr. na zrýchlenie pomalého trávenia a vyprázdňovania niekto ráno pije pohár teplej vody, iný si zacvičí nejaké jogové ásany a ďalší môže za rovnakým účelom navštíviť masážny salón a očakávať v tomto smere pomoc od maséra či masérky (v uvedenom priklade je najlepšia kombinácia toho všetkého, inak dosahujeme len čiastkové výsledky).

 

Viem, že niektorí ľudia majú radi ilúziu a niečo skutočne existujúce radšej považujú za niečo iné, než v skutočnosti je. Možno medzi takých patrí aj tá pani, ktorá mi vtedy telefonovala.

Práve o tom je rozprávka "Cisárové nové šaty", ktorú napisal H. CH. Andersen. Nevedomého (hlúpeho) kráľa aj tých, ktorí sa báli vyjadriť svoj vlastný názor nakoniec "dobehlo" malé dieťa.

Ale ak niekto šíri svoj blud o tom, že vie tá alebo oná (najčastejšie jeho) masáž byť viac terapeutická a teda akože liečivejšia je to najčastejšie len obyčajný klamár zneužívajúci nezainteresovaných.

 

Napr.: "Ja vykonávam alternatívnu medicínu." (Ja vykonávam terapeutickú masáž)

Nech to použijú v rozhovore s klientom priamo alebo na svojom webe(názov salónu) či na nejakom letáku, ale pomerne často aj na svojej vizitke, vždy ide iba o obyčajné naháňanie zvyšovanie (re)Klamnej hodnoty salónu resp. svojho nízkeho ega (deficit osobnej dôležitosti).

Pre "lovcov klientov" sú ich ľúbivé názvy prevádzok alebo "zázračné" slogany "spásy" (od jeho problémov) dôležité, a ak sú aj oku a uchu lahodiace, určitú skupinu (naivnú a ľahko manipulovateľnú)) priam magicky pritahujú.

 

Ak má pri masáži všetko naozaj dobre fungovať musí byť masér nielen odborne fundovaný, manuálne zručný a fyzicky disponovaný, ale tiež mentálne čistý. Inak povedané, masér nesmie svojich klientov cielene klamať a zavádzať za účelom svojho zisku, veď to je okrádanie! Kde nie je ČLOVEK, nie je ani ľudskosť (etika). Pozor, lebo tam má miesta nadostač prach sprostý zlodej!

 

Medicína = Lekárstvo (rozpoznávanie -› diagnostika, liečenie -› terapia, a prevencia chorôb)

 

Ďalším fenoménom je "sebapovyšovanie" niektorých "tiež masérov" bez medicínskeho (akademického) vzdelania a to tým spôsobom, že radi používajú v komunikacií so svojími klientami medicínsku terminológiu resp. výrazový slovník lekárov. Rádoby sa priblížiť spoločenskému statusu lekárov (všeobecnej váženosti ich názorov) a tak sa vyvýšiť nad tých "ostatných" masérov.

 

Nie som osobne presvedčený o možnosti skutočne existujúceho mentálne chorého jedineca hodného poľutovania, ktorý by bol schopný reálne vykonávať masérsku prax, ale o zbojníkoch oblečených v bielom tričku a gatiach rohodne áno!

 

Žiaľ aj s takýmito "službami" sa je nezriedka možné stretnúť v SR alebo v zahraničí a je len na zákazníkovom vedomí alebo nevedomí sa s takýmito "služobníkmi" aj ako sa patrí "porátať".

Táto stránka beží v Drupale, otvorenom systéme na správu obsahu

Design by xactive -